دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

چرا باید به پوشیدن پوشاک ارگانیک و طبیعی روی آوریم

لباس یکی از مهم‌ترین نیازهای اولیه بشر بوده و هست. در گذشته بیشتر پوشاک مردم مخصوصا ایرانی‌ها از مواد طبیعی مثل پشم، ابریشم، چرم، کتان و… دوخته می‌شد اما به مرور با پیشرفت صنعت پارچه و پوشاک، الیاف مصنوعی وارد زندگی مردم شدند.
این روزها دوباره با رونق گرفتن پوشاک الیاف طبیعی ایرانی بین مردم الیاف طبیعی به زندگی ایرانی‌ها برگشته است؛ پوشاکی که نه‌تنها برای پوست مفیدند بلکه مشکلات الیاف مصنوعی را هم ندارند. چند سالی هست که چند برند معتبر داخلی مشغول تهیه انواع پوشاک الیاف طبیعی آن هم با مدل‌های کاملا ایرانی شده‌اند و به‌خاطر تنوع مدل‌ها و کیفیت پارچه‌ها طرفداران زیادی هم مخصوصا بین جوان‌ها پیدا کرده‌اند. این لباس‌ها مخصوصا به‌خاطر خنکی در تابستان‌ها پرفروش ترند. سری زدیم به بازار الیاف طبیعی‌ها تا سر از چند و چونشان دربیاوریم.

تعریفی از لباس های الیاف طبیعی

لباس‌های ارگانیک از مواد طبیعی ساخته شده‌اند که به صورت استاندارد در کشاورزی پرورش داده می‌شود. لباس‌های ارگانیک ممکن است از پنبه، جوت (پنبه هندی)، ابریشم یا پشم تهیه شده باشند. خرده فروشندگان هزینه بیشتری برای تولید لباس‌های ارگانیک می‌دهند، چون منبع این لباس‌ها که فیبر باشد از علف کش‌ها، آفت کش‌ها، یا بطور کلی اصلاح بذرها می‌باشد. نیاز نیست که لباس‌ها ۱۰۰٪ طبیعی باشند تا برچسب طبیعی روی آنها چسبانده شود.

محصولات ارگانیک

واژه ارگانیک بیشتر برای مواد غذایی به‌کار می‌رود و منظور موادی هستند که طعم و کیفیت طبیعی دارند، دارای ماندگاری بالا هستند و در فرایند تولید آنها مواد شیمیایی صنعتی، آلاینده‌های زیست‌ محیطی و بهداشتی استفاده نشده است. همین لباس‌های الیاف طبیعی که برایتان معرفی کردیم جزو محصولات ارگانیک هستند. کیفیت محصولات ارگانیک طبق یک نظام بازرسی و گواهی معتبر بین‌المللی، منطقه‌ای، ملی یا محلی گواهی و تضمین شده است. میوه‌ها و سبزیجات، فراورده‌های گوشتی و پروتئینی، غلات و حبوبات و خلاصه هر محصول خوراکی کشاورزی می‌تواند ارگانیک باشد. حواستان باشد مهم‌‌ترین نشانه ارگانیک بودن محصولات کشاورزی برخورداری از برچسب گواهی رسمی ارگانیک است پس هر محصولی را که به اسم ارگانیک می‌فروشند نخرید و حتما برچسب روی آنها را چک کنید.

چرا الیاف طبیعی؟

پوشیدن لباس‌های تهیه شده از الیاف طبیعی مثل کتان، پشم، کنف، ابریشم یا ترکیبی از آنها برای سلامت و راحتی پوست بسیار مؤثر است چون پوشاک الیاف طبیعی برخلاف پوشاک الیاف مصنوعی در تنظیم دمای پوست بدن هیچ‌گونه اختلالی ایجاد نمی‌کند. این نوع پوشاک عموما در تماس با پوست آلرژی‌زا و ناراحت‌کننده نیستند و اجازه می‌دهند پوست به‌راحتی تنفس کند؛ به‌طور مثال پشم یک عایق طبیعی است که در زمستان گرم است و با خاصیت تنفس‌پذیری طبیعی‌ای که دارد در تابستان خنک است و لباس‌های خیلی مقاومی از آن ساخته می‌شوند که زود از بین نمی‌روند و به‌صرفه هستند. الیاف گیاهی مثل پنبه و کنف به‌خاطر خاصیت مویینگی به راحتی عرق سطحی بدن را به‌خود می‌کشند و در طول الیاف پخش می‌کنند. با این کار از ایجاد بوی نامطبوع بدن جلوگیری می‌شود و در اثر تبخیر این رطوبت‌ها فضای بین بدن و لباس خنک باقی می‌ماند. یک نکته مهم هم اینکه این لباس‌ها از طبیعت‌اند و به طبیعت برمی‌گردند و زباله‌ای از خود روی زمین به جای نمی‌گذارند. درست است که الیاف مصنوعی شاید در ظاهر زیباتر و متنوع‌تر باشد اما گرمای بیش از حد، عرق کردن بدن و ایجاد آلرژی برای پوست به‌خاطر استفاده از رنگ‌ها و مواد شیمیایی، تجزیه‌ناپذیر بودن، رنگ‌رفتگی در برابر آفتاب و… تنها چند نمونه از مضرات الیاف مصنوعی هستند.

 طرح‌های ایرانی

این پوشاک نه‌تنها بین ایرانی‌ها بلکه در خارج از کشور هم طرفدار پیدا کرده و صنعت رو به رشدی محسوب می‌شود. این را می‌شود از مشتری‌های فروشگاه هم فهمید. خانم جوانی که بین قفسه دنبال پیدا کردن مانتوی موردنظرش است با خوشحالی از این مدل‌ها می‌گوید:

«وقتی برای بار اول این لباس‌ها را دیدم به‌نظرم جالب و زیبا نبودند. البته زیبایی‌شان وقتی پوشیده می‌شوند معلوم می‌شود. بعد از یک‌بار خرید حالا مشتری ثابت این لباس‌ها شده‌ام.»
پارچه‌های طبیعی معتبر و لباس‌ها می‌توانند یکی از راه‌های کمک به محیط زیست باشند

مزایای استفاده از پوشاک ارگانیک

  •  عدم استفاده از آفت کش‌ها
  • پنبه‌های طبیعی در کشاورزی گاز دی اکسید کربن کمتری در گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند.
  • کشاورزی طبیعی سالیانه ۱٫۵ میلیون تن گاز دی اکسید کربن تولید می‌کند که برای اتمسفر مضر می‌باشد.
  • پنبه‌های طبیعی در کشاورزی به میزان ۶۰٪ آب کمتری نسبت به کشاورزی معمولی مصرف می‌کنند.
  • باقی ماندهٔ آفت کش‌ها و علف کش‌ها بطور ناخواسته وارد محیط زیست نمی‌شود.
  • انسان‌ها و حیوانات تحت تأثیر آفت کش‌ها و علف کش‌های شیمیایی قرار نمی‌گیرند.
  • زمانی که پارچه‌ها دور انداخته می‌شوند، آفت کش‌ها و علف کش‌ها به علت شیمیایی بودن به طبیعت یا مکان‌های بازیافت زباله باز نمی‌گردند.

۲٫۵٪ کل زمین‌های زراعی زیر کشت پنبه در دنیا از حشره کش‌ها استفاده می‌کنند، این میزان ۱۶٪ می‌باشد و بیشتر محصولات عمده هستند. در آمریکا ۱٫۳ پوند کود مصنوعی برای ۱ پوند پنبه خام استفاده می‌شود و از یک پوند پنبه خام یک تی-شرت می‌توان ساخت

قیمت لباس‌های ارگانیک بیشتر از همنوعان خود است؛ اما…

لباس‌های ارگانیک ممکن است گران‌قیمت‌تر از لباس‌های معمولی باشند، اما دوام بیشتری دارند و مدت‌زمان بیشتری می‌توان با آسودگی خیال از آن‌ها استفاده کرد. ضمن اینکه خیالتان راحت است که لباس سالمی پوشیده‌اید و پوششی انتخاب کرده‌اید که به محیط ‌زیست و سلامت انسان‌های دیگر آسیب نمی‌رساند.

در ایران هم به این موضوع توسط تعدادی –هرچند محدود- از تولیدکنندگان به این موضوع پرداخته‌اند و لباس‌های ارگانیک تولید می‌کنند. هر چند هنوز این موضوع هم به دلیل تبلیغات و عدم تولید محتوای مناسب و هم به دلیل قیمت بالاتر این نوع پوشاک، برای مشتریان و خریداران آشنا نیست و توجیه اقتصادی ندارد ولی بازهم حرکتی است روبه‌جلو که باید به آن ارج گذاشت و در مورد آن بیشتر صحبت کرد.

سلامت فردی و به‌تبع آن سلامت اجتماع ارزشمندتر از هزینه‌ای است که برای آن پرداخته می‌شود. تنها چیزی که باید در این مرحله به آن به‌طورجدی پرداخت، حمایت از تولیدکنندگانی است که در این راه قدم گذاشته‌اند و توضیح به مشتریانی است که هنوز از مزایای خرید این نوع پوشاک مطلع نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 + 30 =