پنج شنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

چهار نکته برای افزایش پایداری کشاورزی

چهار نکته برای افزایش پایداری کشاورزی

برای اینکه صنعت کشاورزی پایدار شود و پایدار باقی بماند. باید ما به دنبال فرصت های جدید، آموزش کشاورزان و افزایش تنوع محصول باشیم.

جهت افزایش پایداری کشاورزی کشور نکات زیادی است که باید در سیاست گذاری و همچنین در بین کشاورزان مد نظر قرار گیرد. اما مهمترین نکاتی که همیشه از طرف کشاورزان و همچنین مسئولین در نظر گرفته نمی شود این چهار نکته است.

 1. شوق به تغییر
  همیشه تغییر در تکنولوژی، روش و فعالیتهایی که کشاورزان به آن عادت کرده اند ریسک بزرگ از نظر آنها محسوب می شود. کشاورزان حقیقتاً باید بتوانند به سطحی از اعتماد نسبت به مشاوران و همکاران در صنعت کشاورزی برسند. تا مطمئن شوند که تغییراتی که پیشنهاد می شود. می تواند از نظر میزان محصول دهی، عملکرد بذر و یا ذخیره محصولات برای آن ها سودمند باشد و به نفع آن ها باشد.
  بهترین فرصت همکاری بین مشاورین و کشاورزان نیز در همین خلاصه می شود که مشاورین بهترین راه تغییر را از نظر مالی، محیط زیستی و اجتماعی می توانند پیشنهاد کنند.
  کشاورزی پایدار
 2. از خود راضی نباشیم
  در این موضوع که تقاضای مواد غذایی هر روز در جهان در حال افزایش است شکی نیست. خوشبختانه در طی ۵ سال گذشته ما شاهد تولید قابل توجه در صنعت کشاورزی بوده ایم. اما اگر کمبودی در زمینه محصولات کشاورزی اتفاق افتد، ما به دوران بسیار تاریکی وارد خواهیم شد.
  زمانی زنجیره تأمین مواد غذایی در کشور پایدار خواهد شد که کشاورزان به بازار اعتماد داشته باشند. یکی از مهمترین بخش ها، پرداخت به موقع قیمت محصولات خریداری شده است. با این کار بازار صنعت کشاورزی یک کشور به سمت پایداری و اعتماد پیش خواهد رفت.
 3. آموزش در زمینه سلامت حیوانات
  بسیاری از خریداران زمانی که با چندین برند محصولات مواجه می شوند سر در گم خواهند شد. یکی از این نمونه ها که توسط شرکت پخش الانکو در ایالات متحده است، استفاده از برچسب محصولات عاری از آنتی بیوتیک است. مدیر فروش این شرکت اظهار داشت:” پایداری زندگی از پایداری سلامت حیوانات شروع می شود. حصول اطمینان از اینکه محیطی سالم برای پرورش حیوانات داریم که به استفاده از آنتی بیوتیک ها منجر نمی شود، بسیار ضروری است.
  کشاورزی ارگانیک
 4. افزایش تنوع منابع مالی
  افزایش تنوع همه جانبه در کشاورزی یکی از مهمترین کلید ها در این صنعت است. کشاورزی صنعتی پویا و بازار آن نیز پویا است. بنابراین پستی و بلندی هایی در این صنعت وجود دارد. در نتیجه کشاورزان اگر همانطور که از سرمایه خود در این زمینه استفاده می کنند. به منابع مالی و اعتباری خارج سازمان خود نیز دسترسی داشته باشند، منجر به افزایش اطمینان و پایداری مالی آن ها خواهد شد.
  علاوه بر این، کشاورزی تک کشتی، کشاورزان را با مشکل مواجه می کند. زیرا در یک فصل از سال افزایش قابل توجه عرضه منجر می شود تا محصولات خود را با حداقل قیمت به فروش برسانند. بنابراین، کشاورزی چند محصولی منجر به کاهش تراکم عرضه در دوره خاصی از سال خواهد شد.

منبع: زیست آنلاین

همچنین ببینید

بازی با جان مردم با اجازه ورود محصولات تراریخته

بازی با جان مردم با اجازه ورود محصولات تراریخته

صدرالدین نیاورانی عضو هیئت مدیره انجمن ارگانیک ایران: بازی با جان مردم با اجازه ورود …

محصولات تراریخته

محصولات تراریخته به علف‌کش‌ها و آفات مقاومت دارند

مقاومت به علف‌کش و آفات دو صفتی هستند که در محصولات تراریخته وجود دارد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 + 27 =