دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
مدیریت پایدار اگرواکوسیستم

مدیریت پایدار اگرواکوسیستم

مؤلفان:

 پاتریک‌جی. بولن، گار هاوس

ناشر: دانشگاه شهید بهشتی

مترجمان:

 هادی ویسی، حسین صباحی، حسین محمودی و کورس خوشبخت

زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: ۶۳۰
سال چاپ: ۱۳۹۴
نوبت چاپ: ۱
تیراژ: ۵۰۰ نسخه
تعداد صفحات: ۵۱۸
قطع و نوع جلد: وزیری (شومیز)
شابک ۱۰ رقمی: ۹۶۴۴۵۷۲۴۱۶
شابک ۱۳ رقمی: ۹۷۸۹۶۴۴۵۷۲۴۱۸
کد کتاب در گیسوم: ۱۱۱۳۸۶۹۵

کشاورزی اختراع بشر است و همین بشر آن را به ناپایداری کشانده و تنها اوست که می­تواند آن را دوباره به سوی پایداری سوق دهد. بر اساس چنین باوری است که محققان راهکارها و راهبردهای گوناگونی مانند کشاورزی دقیق، کشاورزی کم­نهاده، مدرنیزاسیون اکولوژیک، چارچوب اگرواکولوژی و … را توسعه داده­اند. اگرواکولوژی یکی از این رهیافت­هاست که با نگرشی سیستمی مفهوم اگرواکوسیستم را به عنوان ابزار معرفت­شناسی برای برررسی رابطة کشاورزی و جامعه به­کار می­برد.

هدف اصلی اگرواکولوژی تولید دانش برای بهبود پایداری اگرواکوسیستم است، که بیش از دیگر راهبردها از آن اقبال جهانی شده است، به­طوری که محققانی نظیر التیری از دانشگاه برکلی امریکا، رولینک از دانشگاه واخنینگن هلند و گلیسمن از دانشگاه کالیفرنیا از آن به ­عنوان رهیافتی جامع یاد می­کنند و چنین رشته­ای را برای تأمین امنیت غذایی، رفع مشکلات محیط زیستی و طراحی اگرواکوسیستم­­های پایدار ضروری می­دانند. به­رغم وجود چنین پتانسیلی برای چارچوب اگرواکولوژی در مدیریت پایدار اگرواکوسیستم­ها، تاکنون در این زمینه نوشته­ها و کتاب­های انگشت­شماری در جهان منتشر شده­ است. یکی از مشکلات مهم در این زمینه، نیاز به دانش تخصصی و عمیق در رشته­هایی نظیر محیط زیست، جامعه­شناسی و اقتصاد و هم­چنین توان تلفیق آنهاست، موضوعی که دغدغة اصلی پیش روی بیشتر علوم می­باشد. برای رفع چنین چالشی، برنامة مدیریت اگرواکوسیستم در دانشگاه اوهایو، ضمن برگزاری همایش­های چند رشته­ای کتاب­هایی را در این زمینه منتشر کرده­ است.

 کتاب اگرواکولوژی، نوشته استیون گلیسمن

کتاب حاضر نتیجة تلاش­ها و تجربه­های محققان برجسته­ای نظیر جان ایکرد و ریچارد مور و … در این همایش­هاست و توسط دو محقق و صاحب­نظر برجسته، پروفسور پاتریک  بولن و گارهاوس ویرایش شده است. بدیهی است انتشار این کتاب ، که به موضوعات و ابعاد گوناگون اگرواکوسیستم پایدار پرداخته است، می­تواند در ارتقای دانش کشاورزی پایدار مفید و موثر باشد.

این کتاب از آنجا ارزشمند است که موضوعات جدید و نوینی مانند خدمات اکوسیستمی، طراحی اگرواکوسیستم­ها، دیدگاه هولون و رهیافت­های مشارکتی را مطرح کرده است. در برخی فصل­های کتاب نیز تجاربی نظیر پروژة شوگر کریک مطرح شده است که نحوة کاربرد تخصص­های مختلف با کشاورزان را توصیف کرده و می­تواند نقشة راهی برای محققان و کارگزاران علاقه­مند با جامعة محلی باشد.

مترجمان امیدوارند که محققان علاقه­مند به مدیریت اگرواکوسیستم­ها و کشاورزی پایدار بتوانند با مطالعة کتاب حاضر، ضمن تبیین جایگاه خود، ارتباطات هدف­مند خود را با دیگر تخصص­های کشاورزی مشخص سازند و خالق تجارب ارزشمندی در میهن اسلامی­مان ایران باشند و با بازتاب نظرات خود، مترجمان را در ارتقای کیفی متن ترجمه در چاپ­های بعدی یاری رسانند.

کتاب «مدیریـــت پایدار اگرواکوسیستم» توسط مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه شهید بهشتی در ۵۰۲ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه منتشر شده است.

همچنین ببینید

معرفی کتاب: بهار خاموش

بهار خاموش (به انگلیسی: Silent Spring)، کتابی‌است که زیست‌شناس آمریکایی، راشل کارسون آن را نوشت …

معرفی کتاب: درآمدی بر کشاورزی ارگانیک

برای علاقمندان به کشاورزی ارگانیک درآمدی بر کشاورزی ارگانیک (An Introduction to Organic Agriculture) مؤلفین: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 + 21 =